Szkoła podstawowa

Problem konieczności udzielania korepetycji kojarzy nam się najczęściej z późniejszym wiekiem u dzieci. Zdarza się bowiem, że wraz z pojawieniem się wśród zajęć szkolnych chemii, fizyki i biologii, oraz zaawansowanej matematyki, rosną problemy związane z naukami ścisłymi, które wymagają interwencji osoby specjalizującej się w tym zakresie. Dlatego też rodzice starają się jak najszybciej wprowadzić lekcje dodatkowe swoim dzieciom, aby nie dopuścić do rozwoju zaległości w tym zakresie i związanych z nimi niskich ocen, oraz problemami z promocją do następnej klasy. Dlatego też korepetycje w szkole podstawowej są elementami bardzo powszechnymi i realizowanymi przez większość uczniów z klas szkoły podstawowej. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy, gdyż z jednej strony zapewnia dbałość o odpowiedni poziom naukowy i nie tworzenie zaległości w zakresie programu, a z drugiej jednak rozleniwia dzieci i wprawia w poczucie, braku konieczności pilnego uważania na zajęciach i interesowania się kwestiami związanymi z aktualnym programem, gdyż są one przeświadczone o tym, że wrócą do domu i zajęcia te zostaną przerobione powtórnie, z osobą zatrudnioną do tego celu. Korepetycje powinny być więc prowadzone tylko z wybranych zagadnień.